TEKNİK SORULAR

Ertan AKARSU Isparta Belediyesi (30.05.2014)


Cratos Cihazlarında Online PH Probu Nasıl Kalibre Edilir

Değerli Müşterimiz;
Multi Parametreli Pi markalı Cratos cihazlarımızın otomatik prob tanıma ve kalibrasyon özellikleri vardır. PH/Sıcaklık probu için 2 farklı şekilde Kalibrasyon yapabilirsiniz. Lütfen aşağıdaki açıklamaya dikkat ediniz.

  1. Kalibrasyon Standartları ile 3 Noktalı Kalibrasyon : Bu kalibrasyon şeklinde öncelikle cihazın ana ekranında Kalibrasyon moduna girilir ve karşınıza gelen ekranda standartla kalibrasyon seçeneği seçilir. Uluslararası kabul edilmiş 4/7/10 luk standartlar doğru slope noktası oluşması için 25 derece santigratta kullanılacağını unutmayınız. ilk olarak sensörü 4'lük standarta yerleştiriniz ve cihazın sizi yönlendirmesini takip ediniz. cihaz otomatik olarak standardı tanıyarak data toplayacak ve sizi 2. ve 3. standartları okumaya yönlendirecektir. Son aşamada slope eğrisi doğru oluşmuş ise kalibrasyonun başarılı olduğunu belirterek ana ekrana geçiş yapacaktır. Önemle belirtiyoruz ki bu işlemler sırasında her standart değişikliğinde probun saf su ile temizlenerek yeni standarda daldırılmasına özen gösteriniz. Ek olarak tüm standartların 25 yada 25 derece santigrata en yakın değerde olmasına özen gösteriniz. 
  2. Kalibrasyonlu Referans Farklı bir Cihaz ile Kalibrasyon : Cihaz ana ekranında Kalibrasyon moduna geçerek karşınıza gelen ekranda "Menzil Kalibrasyonu" seçiniz. bu seçenekte önce prob numunede varolan dataları toplayarak size okuduğu en doğru değeri gösterir. Siz elinizde bulunan ve kalibrasyonuna güvendiğiniz portatif yada farklı bir cihaz ile online probun bulunduğu suyu aynı anda ölçersiniz. referans cihazınızın okuduğu en doğru değere göre Cratos cihazının ekranında yön tuşlarını kullanarak okunan değeri değiştirerek eşleştirme yaparsınız ve bu değerin doğru olduğu komutunu cihaza onaylatırsınız. Sonuç olarak cihaz verdiğiniz bu değere göre yeni bir slope eğrisi çizerek kalibrasyonu tamamlayarak ana ekrana geri döner. 
Lütfen bu işlemleri yapmadan önce Teknik Servis Departmanımıza bilgi vererek cihazınızın ve probunuzun seri numarasını bildiriniz. 
Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.